Rejsopedia

 

Rejsy wycieczkowe

Cruising, czyli zwiedzanie świata na pokładach luksusowych statków pasażerskich, jest aktualnie najmodniejszą formą wypoczynku.


Armatorzy wciąż budują nowe statki, prześcigając się w oferowanych na pokładach atrakcjach. Od kilku lat rejsy wycieczkowe zyskują coraz większą popularność również w naszym kraju. Co jest takiego szczególnego w tym sposobie podróżowania, że z roku na rok powiększa się grono jego zwolenników?


Powodów można by wymieniać wiele. Niezaprzeczalną zaletą jest na pewno to, że w wygodny sposób, bez konieczności ciągłego rozpakowywania i pakowania bagażu, możemy zwiedzić niemal każdy zakątek świata. Na dzień dzisiejszy bowiem jest już niewiele miejsc, do których nie docierają statki wycieczkowe. Można odwiedzić każdy kontynent z Antarktydą włącznie, a korzystając z wycieczek fakultatywnych, poznać najciekawsze zabytki i miejsca charakterystyczne dla okolicy portu, do którego zawija statek. Są trasy, które w zależności od pory roku cieszą się jednak większym zainteresowaniem klientów. Zimą, szczególnym powodzeniem cieszą się Karaiby. Wiosną i jesienią statki odwiedzają głównie porty w basenie Morza Śródziemnego. Norweskie Fiordy, Stolice Bałtyckie, Grenlandię i Spitzbergen można odwiedzić latem. Są również statki, które opływają świat dookoła, a cała kilkumiesięczna trasa podzielona jest na kolejne etapy, które klient może wykupić pojedynczo lub w dowolnym zestawieniu. Organizowane są również rejsy tematyczne dla miłośników win, golfa, brydża, jogi, jazzu, bluesa, muzyki klasycznej, country itp.


Oczywiście rejs to nie tylko atrakcyjna wycieczka pozwalająca zwiedzić słynne zabytki i poznać inne kultury. To przede wszystkim wspaniałe wakacje, które zaczynają się od momentu wejścia na pokład.


Statki to pływające hotele - mini kurorty, które oferują nie mniej atrakcji niż popularne turystyczne miejscowości. Do dyspozycji gości są restauracje, bary, dyskoteki, baseny, jacuzzi, centrum odnowy biologicznej, boiska sportowe, sale gimnastyczne, pole do gry w golfa, ściana do wspinaczki, kasyno, kino, teatr, rewia. Oferowane atrakcje są tak przygotowywane, aby każdy klient znalazł dla siebie interesującą rozrywkę. Należy w tym miejscu podkreślić, że korzystanie z zaplecza sportowo – rekreacyjnego oraz udział we wszystkich imprezach organizowanych na statku, jest już wliczone w cenę rejsu. Ważnym elementem, z którego słyną rejsy jest wyżywienie. Oferta kulinarna jest bardzo bogata a potrawy różnorodne i wykwintne. Między głównymi posiłkami podawane są przekąski a o północy do dyspozycji gości jest samoobsługowy bufet. Na niektórych statkach bufety serwują posiłki przez całą dobę. Bogate menu zawiera przynajmniej jedną potrawę charakterystyczną dla kraju w którym aktualnie przebywa statek i przyrządzoną wg lokalnych receptur. Wyżywienie jest oczywiście wliczone w cenę rejsu. Klient płaci jedynie za napoje i drinki. Na statkach obowiązuje bezgotówkowy system opłat. Pasażerowie otrzymują karty elektroniczne, które są kartami identyfikacyjnymi oraz kartami płatniczymi. Należność reguluje się ostatniego dnia rejsu na podstawie zbiorczego rachunku. Personel recepcji posługujący się kilkoma językami udziela pasażerom wszystkich potrzebnych informacji. Dodatkowo każdego wieczoru do kabiny dostarczana jest gazetka pokładowa, w której podawane są ważne informacje dotyczące kolejnego dnia rejsu. Wszystko po to, aby klienci nie musieli się o nic martwić i mogli naprawdę wypocząć.
Oprócz dużych statków „pływających miast”, które zbierają na pokład nawet 4.500 pasażerów, powstają również jednostki mniejsze, z luksusowymi kabinami dla około 150 gości. Popularne są również rejsy luksusowymi żaglowcami, na których klienci mogą uczestniczyć w niektórych pracach pokładowych, ze stawianiem żagli i podnoszeniem kotwicy włącznie. Bez względu na wielkość i rodzaj statku założenie jest takie samo. Wakacje na morzu muszą być wyjątkowe, niepowtarzalne a standard oferowanych usług najwyższy z możliwych. I może dlatego właśnie rejsy, w porównaniu z innymi formami wypoczynku, mogą pochwalić się największym procentem zadowolonych turystów.
Przedsiębiorstwo Turystyczne TOURS dodatkowo proponuje rejsy „zorganizowane”, z dojazdem lub przelotem i opieką polskiego pilota.Zanim popłyniesz w rejs

Dojazd do portu

Samolotem: na życzenie przedstawiamy propozycję przelotu i rezerwujemy bilety lotnicze do portu wypłynięcia oraz transfery lotnisko – port – lotnisko.

Samochodem: istnieje możliwość rezerwacji parkingu portowego przed wyjazdem u organizatora - cena ok. 10 Euro/doba/samochód osobowy. Rezerwując parking należy podać markę i numer rejestracyjny samochodu oraz okres parkowania. Opłata za parking jest pobierana na miejscu, wyłącznie w gotówce, przed rejsem.

Hotele przed/po rejsie

Na zamówienie rezerwujemy hotele przed lub po rejsie w porcie wypłynięcia. Proponujemy również połączenie rejsu z kilkudniowym pobytem wypoczynkowym. Polecamy atrakcyjnie usytuowane hotele bardzo dobrej klasy. Proponujemy specjalne pakietowe ceny zawierające transfer z portu do hotelu lub hotelu do portu.

Dokumenty i wizy

Każdy uczestnik jest odpowiedzialny za posiadanie ważnego paszportu (min 6 miesięcy przed ukończeniem daty ważności) oraz wymaganych wiz (informacji na temat wymaganych wiz udziela organizator). Uwaga: Prosimy nie pakować paszportów, biletów oraz innych dokumentów podróży do głównego bagażu tylko umieścić je w bagażu podręcznym. Podczas rejsu istnieje możliwość zdeponowania ważnych dokumentów, pieniędzy oraz innych kosztownych przedmiotów w sejfie w recepcji. Na wielu statkach sejfy znajdują się w kabinach. Dyrekcja statku nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie przedmioty pozostawione w kabinach.

Wiza do USA

Klienci zainteresowani rejsem podpisują umowę i wpłacają wymaganą zaliczkę. Po otrzymaniu tej wpłaty przesyłamy pismo potwierdzające uczestnictwo klientów w rejsie, które należy zabrać ze sobą na spotkanie z konsulem w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie lub Ambasadzie USA w Warszawie. Od 2004 roku każdy klient starający się o wizę umawia się indywidualnie na spotkanie z konsulem dzwoniąc pod płatny numer 0 701 77 44 00 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 20:00). Dzwoniąc należy mieć przy sobie paszport, papier i przybory do pisania. Operatorzy obsługujący ten numer ustalają termin spotkania z konsulem, jak również wyjaśniają, jakie dokumenty należy dostarczyć konsulowi i o co może on zapytać. Pracownicy naszego biura pomagają wypełnić formularz wizowy. Opłata wizowa, którą należy przesłać na konto Ambasady wynosi 330 PLN. Więcej informacji na stronach www.usinfo.pl.

Ubezpieczenie

Uczestnikom naszych imprez zapewniamy ubezpieczenie w Polskim Towarzystwie Ubezpieczeń S.A. SIGNAL IDUNA. Ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia (KL), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NWI i NWS) oraz bagaż podróżny. W sytuacji rejsów po Morzu Śródziemnym podstawowy pakiet SIGNAL IDUNA S.A. obejmuje: KL 10.000 Euro, NWI 7000 PLN, NWS 3.500 PLN oraz bagaż 800 PLN. W sytuacji rejsów poza basenem Morza Śródziemnego podstawowy pakiet SIGNAL IDUNA S.A. obejmuje: KL 30.000 Euro, NWI 16000 PLN, NWS 8.000 PLN oraz bagaż 1800 PLN. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się na 48 godzin przed terminem rozpoczęcia rejsu, nie wcześniej jednak niż z chwilą rozpoczęcia podróży przez ubezpieczonego. Ochrona ubezpieczeniowa kończy się na 48 godzin po właściwym terminie zakończenia rejsu, nie później jednak niż z chwilą zakończenia przez ubezpieczonego podróży. Istnieje możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia, wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych oraz ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. Preferencyjne stawki oraz warunki ubezpieczenia dostępne u organizatora.

Opieka Medyczna

Na wszystkich statkach znajduje się punkt medyczny. Godziny jego otwarcia podane są w recepcji i gazetce pokładowej. Wizyta lekarska jest płatna a jej koszt zwracany przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe wyłącznie na podstawie oryginałów dokumentów wystawionych przez lekarza. Osoby stale zażywające leki, powinny zabrać wystarczający ich zapas, gdyż mogą być niedostępne na statku (leki prosimy umieścić w bagażu podręcznym).

Szczepienia

W sytuacji niektórych tras wymagane są szczepienia ochronne. Informacje na temat obowiązkowych lub zalecanych szczepień można uzyskać u specjalistów medycyny tropikalnej. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wybór kabiny

Kabiny na statkach dzielą się na zewnętrzne (z oknem na wielu statkach również z balkonem) i wewnętrzne (bez okna). Poszczególne kategorie tych kabin różnią się przede wszystkim usytuowaniem na statku – lokalizacją na pokładzie. Każdy statek posiada kilka pokładów pasażerskich - im wyżej kabina jest usytuowana tym jest droższa. Wszystkie kabiny (bez względu na usytuowanie na pokładzie) są klimatyzowane, posiadają łazienkę (prysznic, wc) oraz wyposażone są w radio pokładowe i telefon do użytku wewnętrznego. Większość kabin posiada również telewizor, mini bar, sejf i suszarkę.

Kabiny typu suite mają większy metraż i podzielone są na część sypialną i dzienną lub mają oddzielną sypialnię i pokój dzienny. Na wielu statkach znajdują się również luksusowo wyposażone apartemnty składające się z kilku pomieszczeń. Dokładne opisy kabin dostępne są na zapytanie.

Większość kabin to kabiny 2 osobowe z oddzielnymi łóżkami. Na wielu statkach można je połączyć w 1 podwójne. W niektórych kategoriach dostępne są również łóżka małżeńskie – należy sprawdzić w momencie rezerwacji.
Kabiny dla 3 lub 4 osób mają 2 łóżka dolne (lub 1 podwójne) i 1 lub 2 rozkładane łóżka górne. Kabiny te nie są dostępne we wszystkich kategoriach - należy sprawdzić w momencie rezerwacji. Kabiny 1 osobowe są wyłącznie na zapytanie. Niektóre linie podają stałą – gwarantowaną cenę kabiny 1 osobowej zew. lub wew. bez możliwości wybrania dokładnej kategorii kabiny – przydzielana w momencie zaokrętowania.

Posiłki

Cena każdego rejsu zawiera trzy posiłki dziennie, przekąski w ciągu dnia i bufet lub przekąski o północy. Śniadanie i lunch można zjeść w bufecie (stoły szwedzkie) lub restauracji. Kolacje serwowane są wyłącznie w restauracji – na większości statków w dwóch turach - godziny ustala dyrekcja statku w zależności od godziny wypłynięcia z danego portu (pierwsza tura ok. godz. 18.30, druga ok. 21.00). Stoliki przydzielane są w recepcji zaraz po zaokrętowaniu. Między głównymi posiłkami podawane są przekąski, podwieczorek i bufet lub przekąski o północy. Napoje serwowane do śniadania i w bufetach samoobsługowych (kawa, herbata, woda) są w cenie rejsu. Napoje gazowane i alkoholowe zamawiane w barach i do posiłków są płatne dodatkowo. Na wszystkich statkach obowiązuje zakaz spożywania własnych napoi alkoholowych. Rezerwując rejs, prosimy o określenie preferowanej pory kolacji oraz o poinformowanie o specjalnej diecie. Jeśli wybrana tura nie może być potwierdzona, zostaną Państwo umieszczeni na liście oczekujących, a ostateczna pora kolacji będzie podana przy zaokrętowaniu. Restauracje na wszystkich statkach objęte są zakazem palenia.

ALL Inclusive (napoje alkoholowe i bezalkoholowe)

W zależności od linii i rejsu ALL Inclusive (napoje alkoholowe i bezalkoholowe) może być w cenie rejsu lub dostępny jest za dodatkową opłatą.

Ubiór

W ciągu dnia strój jest dowolny. Sugerujemy zabrać rzeczy wygodne, takie jak zwykle zabiera się na wakacje. Prosimy nie zapomnieć wygodnego obuwia, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, stroju sportowego i kąpielowego. Prosimy pamiętać również o rzeczach cieplejszych z uwagi na przejazd oraz wieczory na morzu. W trakcie zwiedzania miejsc kultu religijnego wymagany jest odpowiedni strój (długie spodnie lub spódnice, zakryte ramiona). Na statku obowiązuje zakaz przychodzenia do restauracji w strojach plażowych. Wieczorami mile widziane są stroje bardziej eleganckie, a podczas 2 wieczorów galowych wymagane są stroje wieczorowe (garnitur lub ciemna marynarka i krawat, suknia wieczorowa). Informacje o zalecanych strojach na kolejne wieczory umieszczane są w gazetce pokładowej.

System opłat na statku

Na statkach obowiązuje bezgotówkowy system opłat. Pasażerowie otrzymują karty elektroniczne, które są kartami identyfikacyjnymi oraz kartami płatniczymi ( na niektórych statkach również „kluczami” do kabin). Waluta obowiązująca na statku jest podana w opisie statku. Należność reguluje się ostatniego dnia rejsu w banku, gotówką (wpłata depozytu pierwszego dnia rejsu) lub kartą kredytową na podstawie zbiorczego rachunku. Najczęściej honorowane karty to VISA, Eurocard, Mastercard, American Express lub Diners. Karty kredytowe należy zarejestrować zaraz po zaokrętowaniu. Prosimy zaopatrzyć się w waluty krajów, będących na trasie rejsu.

Napiwki

Tradycją morskich wycieczek jest wręczanie napiwków załodze statku. Dla Państwa komfortu i wygody poszczególne firmy sugerują w swoich warunkach wysokości kwot napiwków – zostały podane pod tabelami cenowymi. Napiwki rozdzielane pomiędzy stewarda zajmującego się Państwa kabiną oraz kelnera i asystenta kelnera. Na większości statków kwota napiwków jest automatycznie doliczana do Państwa rachunku. Na niektórych statkach wręczanie napiwków odbywa się w sposób bezpośredni w kopertach, które znajdą Państwo w swojej kabinie. Napiwki za serwis w barach są doliczane automatycznie do każdego rachunku.

Recepcja–gazetka pokładowa

Personel statku posługujący się językami: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim i hiszpańskim udziela pasażerom wszystkich potrzebnych informacji. Każdego wieczoru do kabiny dostarczana jest gazetka pokładowa, w której podawane są ważne informacje dotyczące kolejnego dnia rejsu: szczegółowy program dnia, godziny posiłków, informacje o wycieczkach fakultatywnych, zajęciach sportowych i rozrywkowych, repertuar filmowy, godziny otwarcia sklepów, salonów piękności, masażu i fitness, siłowni, punktów usługowych, barów, kasyna, godziny rozpoczęcia wieczornych spektakli, specjalne promocje itp. Gazetka wydawana jest w kilku wersjach językowych (nie jest wydawana w języku polskim). Podczas rejsów z polskim pilotem, pilot załatwia wszystkie sprawy związane z przejazdem, służy pomocą przy zaokrętowaniu, przyjmuje zapisy na wycieczki fakultatywne oraz udziela pasażerom wszystkich niezbędnych informacji.

Wycieczki fakultatywne

Podczas rejsu organizowane są interesujące wycieczki fakultatywne (płatne indywidualnie) pozwalające poznać najciekawsze zabytki i miejsca charakterystyczne dla okolicy portu, do którego zawija statek. Wykaz i ceny wycieczek zostaną przedstawione zaraz po zaokrętowaniu a zapisy przyjmuje biuro wycieczkowe znajdujące się przy recepcji. Ceny wycieczek zawierają wstępy do zwiedzanych obiektów, a w cenie wycieczek całodniowych wliczony jest lunch. Dzieci mają zniżki w granicach 30%.

Serwis bagażowy

W cenie rejsu jest serwis bagażowy. Bagaże są dostarczane bezpośrednio do kabiny, a w dniu wyokrętowania znoszone ze statku. W tym celu należy czytelnie wypełnić naklejkę bagażową, wpisując drukowanymi literami: imię i nazwisko, nazwę statku, nr kabiny, datę i port zaokrętowania.

Serwis kabinowy

Kabiny są sprzątane 2 razy dziennie. Wymieniane są ręczniki, a na życzenie pościel. Serwis ten jest wliczony w cenę rejsu.

Nowożeńcy

Poszczególne linie proponują dla nowożeńców zniżki lub niespodzianki w trakcie rejsu.

Palenie tytoniu na statku

Tylko w wyznaczonych miejscach.